Dr. MUHAMMED BURAK GÜNAY

– Merhaba arkadaşlar. Eylül 2014 TUS 7’ncisi Dr. Muhammed Burak Günay ve Dr. Medine Özgür ile beraberiz. Arkadaşlar bize biraz kendinizi anlatabilir misiniz?

Medine Özgür

İsmim Medine Özgür. 2014 Cerrahpaşa Türkçe Tıp mezunuyum. TUS’da 65,6 puan aldım. Patoloji seçmeyi düşünüyorum ve ona göre artık tercihlerimi yapacağım. Araştırmaya devam ediyorum hala.

Muhammed Burak Günay

Merhaba Muhammed Burak Günay. 2014 Cerrahpaşa Türkçe Tıp mezunuyum. TUS’da 7’inci oldum. Temel bilimlerde 7’inci,  Klinik birimler de 8’inci oldum ve 72,6 puan elde ettim.

– Öncelikle okulda, tıp fakültesinde dönemlerinizi nasıl geçirdiniz bunları öğrenebilir miyim?

Muhammed Burak Günay

İlk dört seneyi verimli geçirmeye çalıştım ben kendi adıma. Özellikle ilk üç sene Patoloji gibi anabilim derslerini iyi öğrenmeye çalıştım fakültede. Dördüncü sınıfta iken büyük stajlar alıyorduk biz fakültede onları okuyup tekrar etmeye özen gösteriyordum. Yani tıp fakültesi ve TUS çok ayrı süreçlermiş gibi lanse ediliyor genelde ama TUS’da başarılı olmuş insanlar fakülteyi de bir şekilde iyi götürmüş temel almış insanlar. İlk dört sene derslerin iyi tutulması özellikle textbook okumanın faydası oluyor. TUS’a çalışma sürecini ben bu şekilde değerlendirdim.

Medine Özgür

Bende fakülteyi iyi öğrenerek bitirmeye gayret ettim. Dershane sürecini önceleri bilmiyorsunuz. TUS nedir bilmiyoruz ona göre çalışıyoruz. Ben de textbook okudum.

– Peki, bu süreçte meslektaşlarınıza ve tıp fakültesi öğrencilerine neler önerirsiniz?

Muhammed Burak Günay

Ben ilk dört yıl TUS’a yönelik değil de fakülte derslerini ön planda tutmalarını öneririm hani büyük stajlara textbook’lardan çalışıp tekrar etmelerinde ciddi fayda var. TUS için değil ama daha kolay olabilmesi için son tekrarlarımı TUS kitaplarından yapmıştım. Özellikle Infotus Serisi’nden, kolay ve rahat tekrar edilebildikleri için. Ama temel konular için textbook okumakta fayda var.

Medine Özgür

Ben ilk dört sene hiç TUS kitabı kullanmadım. Sadece stajlara yönelik öğrenmeye çalıştım. Bu yüzden ilk dört yıl hiç TUS düşünmemek lazım son iki yılı TUS’a ayırmak yeterli.

– TUSTIME ile tanışmanız ilk ne zaman oldu?

Medine Özgür

Arkadaşlar vasıtası ile tanıştım ilk. Diğer kurumları da araştırdım ve en iyisinin TUSTIME olduğuna karar verdim.

– Bu kararı verirken sizi etkileyen ne oldu?

Medine Özgür

Arkadaşlarımızın memnuniyetlerini dinledik ve tabi bu bizi etkiledi.

Muhammed Burak Günay

Aynen Medine ile beraber karar vermiştik o dönem nereye gideceğimize. Beraber gezdik o dönem bütün dershaneleri gezdik. TUSTIME’nin offlinelerini dinlemeye çalıştık ve ortamlarını değerlendirdik. Bunun neticesinde TUSTIME diğerlerinden daha iyi geldi. Şuan bakıyorum ki çok doğru karar vermişiz. Yaklaşık iki yıl geçirdik dershanede ve hiçbir sorun yaşamadık. Gerek kaynak gerekse hocalar açısından hiç sorun yaşamadık. Bu yüzden tekrardan teşekkür ediyorum dershanenize.

– Peki, TUS dershanesine kaydoldunuz. Esas TUS’a hazırlanma süreciniz ne zaman oldu?

Muhammed Burak Günay

Beşinci sınıfta dershaneye başladık. Hafta sonları tüm derslere katılmaya özen gösterdik hafta içleri ise ders tekrarlarına ağırlık verdik. Beşinci sınıf bizim için daha çok temel oldu.

Medine Özgür

Aynen asıl hazırlık süreci altıncı sınıf oldu bizim için.

Muhammed Burak Günay

Dershane ile beraber Cerrahpaşa kütüphanesinde de çalıştık biz kopmamak için bu da önemliydi bizim için. Ben derslerden çok faydalandım özellikle hocalardan. Yani kitaplara aldığımız notlar vs. çok faydası oldu. Mümkün olduğu sürece derslere girmeye çalıştık. Ben ağırlığımı temel bilimlere verdim ama altıncı sınıf TUS süreci için önemli.

Medine Özgür

Ek olarak ben sadece TUSTIME kaynakları ile çalıştım ve gayet yeterli oldu. Bunu da arkadaşlara öneriyorum. Zorlu bir süreç ve fazla kaynakla haşır neşir olduğunuz taktirde işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Bu yüzden ben tek bir kaynaktan çalıştım ve memnun kaldım.

Muhammed Burak Günay

Ben de bütün TUS’a hazırlanma sürecinde TUSTIME kaynaklarından yararlandım. Sadece başka bir kitaba bir göz atmıştım. TUSTIME Infotus kaynakları gayet yeterli ve donanımlı.

– Şunu sormak istiyorum, TUS sürecinde denemelerin faydası, yakalama oranları ya da sınava olan yakınlık oranları nasıl ve size yarar sağladı mı?

Muhammed Burak Günay

Genellikle denemelere altıncı sınıfta katılmaya başladık. Denemelere sık sık katılmaya çalıştım çünkü yararlı oluyorlar ve hocalar farklı sorular ekleyebiliyorlar ve siz de farklı bakış açıları kazanabiliyorsunuz. Kitaplarıma notlar aldım bazen bunlarla alakalı ve çok da faydalarını gördüm. TUSTIME’nin denemeleri gerçekten çok kaliteli özellikle temel bilimlerin TUS’la çok ciddi bir paralelliği var ben gerçekten çok faydasını gördüm.

Medine Özgür

Denemelere girmek önemli. Çünkü nasıl çalışacağını anlamak için de denemelere girmek önemli.

– Son olarak neler söylemek istersiniz?

Muhammed Burak Günay

Ben şunu söylemek istiyorum, TUS iki yıllık bir süreç. Ben evime gidip iki yıl çalışacağım gibi bir şey değil ve tek başına götürülmesi gerçekten zor bir süreç.

Medine Özgür

Olabildiğince arkadaş grupları içerisinde çalışsınlar. Çünkü gerçekten zor bir süreç ve insan tek başına kendini kötü hissediyor.

Muhammed Burak Günay

Kesinlikle bir ortamda olmak motivasyon açısından iyi. Bir diğer nokta da emeğiniz ile doğru yerde bulunmak ki TUSTIME bu konuda çok önemli. Çünkü hiçbir eksikliğini yaşamadım ben. TUS öncesi ve sonrası hiç eksikliklerini görmedim.

Medine Özgür

Özellikle kamplara katılsınlar, ben vaka kampına katıldım ve çok faydasını gördüm ve önerebilirim. Hedeflerini belirleyip ona göre yol alsınlar.

– İlk tercihlerini kazananlara TUS birincisi diyebilir miyiz o halde?

Medine Özgür

Kesinlikle

– Teşekkür ediyorum size ve başarılarınızın devamını diliyorum.

Muhammed Burak Günay

Aileme, arkadaşlarıma, Medine’ye ve TUSTIME ailesine teşekkür ediyorum.

Medine Özgür

Bende aileme, arkadaşlarıma ve TUSTIME ailesine teşekkür ediyorum. Bu süreç gerçekten yalnız ilerlenmez. Yanımda olan herkese teşekkürler.