DR. SEZGİN CEYLAN

– Merhaba arkadaşlar. Ben TUSTIME Eğitim Kurumları genel müdürüyüm. Bir TUS daha bitti ve sonuçlar açıklandı. Nisan 2012 sınav sonuçlarının açıklanması ile bizlerde kursiyer arkadaşlarımızla röportajlar yapmaya başladık. İlk olarak Dr. Sezgin Ceylan ile bir aradayız. Sezgin arkadaşımız Nisan 2012 TUS 4’üncüsü olarak 72,8 puan aldı. Evet Sezgin önce seni tanıyalım.

Sezgin Ceylan

Ben Gülhane Askeri Tıp Fakültesi 2005 mezunuyum yaklaşık 6 yıldır hekimlik yapıyorum ve çeşitli zamanlarda TUS sınavlarına girdim. Son iki yıldır TUS sınavına hazırlanıyorum. TUS çok ciddi bir sınav, özellikle son altı ayı günde 16 saat hazırlanarak geçirdim.

– Sınavı nasıl buldun?

Sezgin Ceylan

Sınavı zor buldum. Diğer sınavdan farklı olarak spot bilgilerin ve klinik yaklaşımların yoğunlukta olduğunu gördüm. Bazı cevaplarını bulamadığım sorular oldu içlerinde. Yani sınav zor bir sınavdı.

– Netlerini bizimle paylaşır mısın?

Sezgin Ceylan

Temelde 101, Klinikte 105 netim var.

– İyi bir puan elde ettin. Peki, bu puanla hedefin nedir, neler yapmayı planlıyorsun?

Sezgin Ceylan

Göz hastalıkları uzmanlığı düşünüyorum. Kafamda daha hastaneler netleşmedi hala düşünüyorum.

– Sen 2006 mezunusun. Dolayısıyla eski mezunların böyle güzel başarılar yapması pek gördüğümüz bir durum değil, sen neler düşünüyorsun bununla ilgili?

Sezgin Ceylan

Arkadaşlar kesinlikle işin peşini bırakmayın. Azmettiğiniz sürece başarı gelir.

-Bildiğim kadarıyla senin en son girdiğin TUS’da aldığın puan 62 idi ve bunu 72,8’e yükselmek, böyle bir başarı elde etmek kolay değil. Peki, TUSTIME’ye katılmadan önce başka bir yerden profesyonel eğitim aldın mı?

Sezgin Ceylan

Evet, çeşitli dönemlerde bazı kurumların derslerine katıldım.

– Peki, hangi kaynaklardan hazırlandın?

Sezgin Ceylan

Ben TUSTIME’nin kaynakları ile hazırlandım. Gereksiz bilgilerin olmadığı, vakit kazandıran bir kaynak bunlar. TUSTIME notları bana çok yardımcı oldu. Tekrarlarının kolay olması avantajdı benim için.

– Farklı kurumlar değiştirmek seni farklı kaynaklara yöneltmiştir, peki bunları nasıl seçtin?

Sezgin Ceylan

Hoca kadrosunu inceleyerek karar verdim sonuçta. TUSTIME’nin hocaları senelerdir bu işe emek vermiş insanlar ve TUS için çalışan hocalarımız. Özellikle Temel Bilimlerde bana çok yardımcı oldular.

– Çalışma sistemin nasıldı?

Sezgin Ceylan

Bol tekrar, bol deneme. Özellikle son altı ay çalışma saatlerini mutlaka arttırsınlar. Benim arkadaşlara söyleyeceğim en önemli şey; asla umutsuzluğa kapılmasınlar, çalışmayı bırakamasınlar.

-Bu süre içinde deneme sınavlarına katıldın mı hiç?

Sezgin Ceylan

Evet, katıldım hatta başka kurumların sınavlarına da katılmıştım.

– Peki, paralellik gösterdi mi, bizim deneme sınavları?

Sezgin Ceylan

Evet, çok paralellik gösterdi. Yani yakın sorular çıktı.

– Umarım bundan sonraki hayatında başarıların gibi güzel olur. Kendim ve kurumumuz adına sana teşekkür ediyorum.