Neden Tustime ?

Hiç şüphesiz, ayranım ekşidir diyen olmaz. Her alanda olduğu gibi TUS’a hazırlık hizmeti sunan kurumlar da pek çok açıdan kendilerinin neden tercih edilmesi gerektiğini açıklamaya ve kursiyer adaylarını iknaya çalışır. Bu yönde tanıtım yapar, seminerler düzenler, temsilciler edinir… vs.

Buraya kadar her şey normaldir aslında. Normal olmayan etik dışı yollara tevessül edilmesi ve bilhassa reklamlarda kullanılan argümanların aslında gerçeği yansıtmamasıdır. Aşağıda “Sık Kullanılanlar” başlığı altında dershanelerin, reklamlarında kullandığı 3 Temel ögenin, sizler tarafından nasıl değerlendirilmesi gerektiğini açıkladık.

Buna geçmeden önce, genel olarak reklamların gücü ve reklamla gerçek arasında bazen uçurumlar olabileceğine dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Reklamlar;

“www.oyster.com” adında bir sitenin yetkilileri, dünyanın pek çok yerindeki otellerin İnternet sitelerinde reklam amaçlı yayınlanan fotoğrafların, gerçeği yansıtıp yansıtmadığını merak etmişler. Bunun üzerine üşenmemişler ve tek tek, otellerin sitelerde yayınlanan bu görsellerin gerçek hallerini çekerek “Photo Fakeouts” başlığı altında yayınlamışlar.

 

1

Ortaya çok ilginç görüntüler çıkmış tabi. “www.oyster.com” da daha fazlasını bulabilirsiniz.

“Reklam ve Gerçek” arasındaki farkı görmek için hamburger vb. yiyecek reklamları güzel bir örnek. Siz, reklamlarda kullanılan yiyecek görsellerinin aynısıyla karşılaştınız mı hiç? Youtube’de küçük bir arama yaparsanız, hamburger reklamı çekimlerinin aslında nasıl hazırlandığını görebilirsiniz. Diş macunu reklamlarında gördüğümüz ışıl ışıl bembeyaz dişlerin nasıl ortaya çıktığını görebilirsiniz.

reklamlar-8

120 kiloluk hanımefendiyi üç günde 45 kiloya düşüren, yetmiş yaşındaki yıldızı elli yıl gençleştiren Photoshop sağolsun…

Biraz da gülümsemek için şu linke ( https://www.youtube.com/watch?v=fbuX6FIG2xc ) bir göz atın dilerseniz. Fakat kullanılan reklam metninden, amblemlerinde at figürü bulunan Porsche ya da Ferrari reklamı zannetmeyin. Türkiye’de seri olarak ilk üretilen ve Türk markası zannedilen (zannettirilen), kabortası fiberglas olan Anadol. Hani şu eşeklerin acıktığında yemeye doyamadığı söylenilen otomobil.

Sanıyoruz bu kadar yeterli…

Asıl konumuza dönecek olursak, aslında dershanelerin reklamları da pek farklı değildir. Verilen mesajları dikkatli okumadığınız takdirde, sizinle hiçbir ilgisi olmayan bir verinin peşine takıldığınızı fark edemeyeceksiniz. Ne demek istediğimizi aşağıda, dershanelerin sıkça kullandığı reklam argümanlarının içeriğini okuduğunuzda daha iyi anlayacaksınız.

Tercih Kriterlerimiz;

TUS’a hazırlık, uzun soluklu bir süreçtir. TUS, bu süreci iyi yönetip, doğru çalışanın muhakkak kazandığı, çalışmayanın ise asla kazanamadığı bir sınavdır. TUS’a hazırlık sürecinde hiç şüphesiz en önemli kararlardan biri de dershane tercidir.

 • Dershaneye gitmeden TUS’u asla kazanamazsınız (!)
 • Dershaneye gidersen TUS’u kesinlikle kazanırsınız (!)

Bu iki önermenin de yanlış olduğu ortadadır. Dershanenin tek işi TUS’dur. Dershane size en kestirme ve doğru yolu gösterir ve süreci en iyi şekilde yönetmenize yardımcı olur.

Bunula birlikte Dershanelerin; “Başarıları, Eğitim kadrosu, Toplam Ders Süreleri, Yayınları, Personelleri, Fiziki Mekânları, Teknik Altyapıları, Ücretleri … vs.” aynı değildir.

Aslında dershane tercihinizi belirleyecek hususlar da bunlardır. Tercihinizi özellikle; “dershanenin gerçek başarısı, hoca kadrosu, yayınlarının kalitesi” belirlemelidir. Maalesef dershane tercihlerinde, size bir net daha fazla kazandıracak olan kriterler yerine, reklamlar veya İnternette dolaşan yalan yanlış dedikodular önemli rol oynamaktadır.

Reklamlarda verilen mesajları dikkatli okumadığınız takdirde, sizinle hiçbir ilgisi olmayan bir verinin peşine takıldığınızı fark edemezsiniz. Ne demek istediğimizi aşağıda, dershanelerin sıkça kullandığı reklam argümanlarının içeriğini okuduğunuzda daha iyi anlayacaksınız.

Sık Kullanılanlar-1:

DERECE ve BAŞARI

En sık kullanılan argümanların başında TUS’taki dereceler gelir. Üniversite hazırlık dershanelerinin de kullandığı en önemli reklam malzemesinin, üniversite sınavlarındaki dereceler olduğunu hatırlarsınız.

Peki, dershane tercihinde, sınavlarda alınan derecelerin kime ne faydası vardır? Acaba gerçekten dershane tercihinizde, reklamı yapılan derecelerin sizin açınızdan yeri ve önemi ne olmalıdır?

Öncelikle şunları iyi bilmelisiniz ki;

 • Derecenin, dershanenin reklam malzemesi olması dışında kimseye faydası yoktur. Derece yapan öğrenci de sizin gibi tercih yaparak yerleşmektedir. Özel bir kontenjanı bulunmamaktadır.
 • TUS’ta ilk 3, ilk 10… gibi derece yapanların çoğunluğu kendi fakültelerinde de derece yapmış olan ve dershanede burslu okuyan öğrencilerdir.
 • Bir dershanenin gerçek başarısı, vasat öğrencilere sağladığı katkı ve toplam (kitlesel) başarı oranıdır.

O halde, derecelerin tek başına “başarı, ayrıcalık veya tercih” sebebi olarak lanse edilmesi sizi yanıltmasın. Lütfen şu soruları sorun;

 • Derece yapanlar kim, hangi fakülteden ve fakültelerindeki başarısı ne?
 • Derece yapanlar, dershanenin hangi şubesinden?
 • Dershane, sadece dereceleri değil, öğrencilerinin tümünün sonuçlarını yayınlıyor mu?
 • Dershanenin derece yapan kursiyerleri dışında, tüm kursiyerlerinin genel başarı oranı nedir?

TUSTIME olarak;

Derece yapan kursiyerlerimizi araştırdığınızda, Türkiye’nin farklı farklı fakültelerinden ve genelde de fakültelerinde başarıları vasat olan öğrencileri göreceksiniz. Aşağıdaki dereceler arasında, fakültelerinde derecesi olan yalnızca iki öğrenci yer almaktadır.

 

Sık Kullanılanlar-2:

DEMO DERSLER VE HOCALAR

Sık kullanılan argümanlardan biri de “Demo Dersler ve Hocaların Kalitesi”dir. Elbette her bir kurumun birbirinden değerli hoca kadrosu bulunmaktadır. Hocaların ders anlatma yöntemi, bilgiyi öğrenciye aktarabilme ve iletişim kabiliyeti, mesleki tecrübesi vs. oldukça önemlidir.

Dershaneler, hem hocalarının hem derslerin kalitesini göstermek için “demo dersler” yaparlar. İnternet sitelerinde, daha önceki ders anlatımlarından örnekler yayınlarlar. Kursiyer bu demo derslere katılarak ya da derslerin kayıtlarını izleyerek bir fikir sahibi olur ve ona göre bir dershane tercihi yapar.

Buraya kadar her şey normal gibi görünüyor değil mi? Fakat burada size gösterilenle gerçek bazen farklı olabiliyor. Nasıl mı?

Sizin izlediğiniz dersi anlatan hoca, örneğin sadece İstanbul’da veya Ankara’da ders anlatan biriyse ve siz örneğin Rize’deyseniz bunun sizin açınızdan hiçbir önemi olmayacaktır. Daha anlaşılır açıklayalım. Örneğin Kayseri’de, TUSTIME’nin yaptığı Anatomi dersinin demosuna katıldınız ya da İnternet sitemizde yer alan Anatomi örnek ders videolarını seyrettiniz. Dersi çok beğendiniz ve kaydoldunuz. Dersler başlıyor ve sürpriz (!), karşınızda başka bir hoca, başka bir ders anlatımı hatta başka bir kaynak… Yine derslerden bir veya ikisinin demosu varsa diğerleri hakkında fikriniz olmayabiliyoruz. Haliyle izlediğiniz ders, en iyi ders oluyor…

O halde, bulunduğunuz yerde derslerinize farklı bir hoca girecekse,  demo veya sitede yayınlanan derslerin ya da adı geçen hocanın sizin açınızdan hiçbir önemi yoktur. İzlediğiniz derslerin tek başına “başarı, ayrıcalık veya tercih sebebi” olarak lanse edilmesi sizi yanıltmasın. Lütfen şu soruları mutlaka sorun;

 • Demo veya İnternet sitesinde yayınlanan dersleri anlatan hoca, sizin kaydolduğunuz şubede ders anlatacak mı?
 • Sadece belirli birkaç dersin demosu veya yayını mı yapılıyor? Yoksa tüm dersler ve hocalar hakkında önceden bilgi sahibi olabiliyor musunuz?

TUSTIME olarak;

En önemli farklarımızdan biri; “her bir kursiyerimize AYNI HOCA kadrosu ve AYNI KAYNAKLARLA hizmet sunmamız”dır.

İstanbul, İzmir veya Isparta şubelerimizde derslere devam eden kursiyerimizle, Rize veya Erzurum’dan dersleri online takip eden kursiyerimiz, bizde aynı hocadan ders dinler. Böylece Türkiye’nin her yerinden, kendi alanının en iyi hoca kadrosundan ders dinleme imkânına sahip olursunuz.

Biz, eğitmen kadromuzu her zaman yayınlıyoruz. Bizden talep edilen dersin demosunu yapıyor ya da örnek olarak izlettiriyoruz, kendi belirlediğimizi değil… Aynı şekilde izlemek istediğiniz örnek dersleri siz seçiyorsunuz, biz değil…

Sık Kullanılanlar-3:

KAYNAKLAR VE SORU YAKALAMA

Bir diğer “Sık Kullanılan” ise kitapların kalitesi ve soru yakalama oranlarıdır. TUS’a hazırlık sürecinde takip edilen kaynakların, en az hoca kadar önemli olduğu hususunda hiç şüphe yoktur.

Her TUS sınavından sonra dershaneler adeta yarış yaparlar; “şu kadar soru yakaladık, şu kadar soruya referans verdik” diye. Aslında bu husus TUS’a girenlerin kaderini belirler. Hangi kaynaktan çalışıldığı hayatî önem taşır.

Elbette kaynakların kalitesi ve faydası hakkında son sözü bu kaynakları kullanan ve bunlardan hazırlanıp TUS’a girenler söyleyecektir. Lütfen bu konuda sadece onlara kulak verin.

Dikkat etmeniz gereken iki husus vardır; birincisi soru yakaladığı veya referans verdiği iddia edilen kaynaklar neler, kaç sayfadan oluşmaktadır, ikincisi de sizin bulunduğunuz şubede bu kaynaklar mı kullanılmaktadır?

Örneğin hiçbir zaman bitiremeyeceğiniz, tekrar edemeyeceğiniz, hatta elinize dahi alamayacağınız onbinlerce sayfadan oluşan bir kaynağın, TUS’ta çıkan soruların tümünü birebir yakalaması size ne kadar fayda sağlayacaktır, bunu bir düşünün.

Yukarıda “Demo Dersler ve Hocalar” bölümünde açıkladığımız gibi, bulunduğunuz şubede, reklamı yapılan hocanın dersinize girmemesi halinde, ders işlenen kaynaklar da değişebilmektedir. Bu durumda reklamı yapılan kaynağın ve yakalanan soruların sizin açınızdan hiçbir önemi kalmamaktadır.

O halde, asla bitiremeyeceğiniz onbinlerce sayfadan oluşan kaynakların, soruların tamamını dahi yakalaması size bir fayda sağlamayacaktır. Önemli olan sizin okuduğunuz ve tekrar edebildiğiniz kaynağın ne kadar soru yakaladığıdır. Aynı şekilde bulunduğunuz yerde derslerinize farklı bir hoca girecekse ve farklı bir kaynak takip edilecekse,  reklamı yapılan yayının sizin açınızdan hiçbir önemi olmayacaktır. Kaynakların tek başına “başarı, ayrıcalık veya tercih sebebi” olarak lanse edilmesi sizi yanıltmasın. Lütfen bu konuda şu iki soruyu mutlaka sorun;

 • Soru yakaladığı iddia edilen kaynaklar nelerdir, kaç sayfadan oluşmaktadır?
 • Bulunduğunuz şubede bu kaynaklar mı takip edilmektedir?

TUSTIME olarak;

Tüm şubelerimizde “AYNI HOCA kadrosu ve AYNI KAYNAKLARla dersler işlenmektedir. Bu bakımdan bizde tanıtımını yaptığımız kaynaklarla, takip edeceğiniz kaynaklar arasında fark olmaz.

“Soru yakalama” konusunda da biz, sadece derslerin takip edildiği ve sizin birçok tekrar yapabileceğiniz tek bir seriden soru yakalama oranından söz ederiz.

Derslerimiz, TUS sektörünün en iyi hoca kadrosu tarafından, güncel textbooklara ve yeni TUS formatına uygun olarak hazırlanan İNFOTUS SERİSİ’nden takip edilmektedir. Toplam 12 kitaptan oluşan İNFOTUS SERİSİ;  “Konu kitabı, Spot Bilgiler ve Çıkmış TUS Soruları” olmak üzere üç kısımdan oluşur.

Onbinlerce sayfadan oluşan notlardan değil, “240 SORUNUN %96’sına NET REFERANS”  ile “tek seriden, en fazla soru yakalayan” başka bir yayın var mı bilmiyoruz…

İşte bu nedenle, TUSTIME kursiyerlerin dışındaki binlerce öğrencinin de İNFOTUS SERİSİ’ni tercih ve takip ettiği, gururla ifade ediyoruz.

SON SÖZ;

Hayatınızın en önemli dönüm noktalarından biri olan TUS’a hazırlık sürecinde yapacağınız dershane ve kaynak seçiminde, lütfen dershanelerin reklamlarına körü körüne itibar etmeyin.

Verilen mesajların sizi ilgilen tarafını, dershanenin sizin bireysel olarak başarınıza olan GERÇEK KATKISINI çok iyi analiz edin.

Kısaca, aklınızı kullanın… Zaten aklın yolu birdir.

Gerçek başarıyı TUSTIME ile yakalayanları dinlemek için, SİZDEN GELENLERe bir göz atabilirsiniz.